top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıchika yoga

Mutluluk arayışı

Güncelleme tarihi: 26 Oca 2022

Mutluluk ve para ilişkisini çocukluğumuzdan itibaren çok yanlış öğrendik. Öğrenilen şeylerin değişmesi zor olsa da ucunda mutluluk olan bir challenge a var mısın?


Psikoloji profesörü Dr. Thomas Gilovich’in Psychological Science dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre;


'Bizi mutlu eden şeyleri satın alıyoruz, ancak kısa süre içerisinde varlıklarına alıştığımız eşyaların mutluluğumuza etkisi kalmıyor.'


İnsan, üzüldüğü, canı sıkıldığı veya kendini yeteriz hissettiği her anda kendini gerçekleştirmek adına değişik yollara başvurabiliyor. Yemek yemek, kötü alışkanlıklar ve alışveriş gibi... Oysa gerçek mutluluk kaynağını, 'kendini' unutuyor.


Zaman zaman da mutluluğu başka insanlarda arıyoruz. Sana mutlu hissettirenin başkaları olduğunu düşünmek de başka bir yanılsama. Dünyanın en harika kişisi ile de beraber olsan, o kişinin bir gün gelip 'Ben artık seni sevmiyorum ve seninle birlikte olmak istemiyorum.' deme ihtimali olabilir. işte o zaman derin üzüntülerin içinde kaybolmaktansa kendini tekrardan yeşertebilmek için, seni mutlu edebilecek tek kişinin kendin olduğunu hatırla.


Mutlu olmak için yapmak gereken 3 temel şey ise;


  1. Kendine yatırım yap. Yeni bir hobi edin, bir yetenek öğren ve kendini geliştir. Fotoğraf çekmeyi öğren mesela ya da sulu boya resim atölyesine git, şan dersi al, öğrenebilecek o kadar çok şey var ki... Hatta sonrasında bunları kazanca bile dönüştürmen mümkün.

  2. Deneyim satın al. Eşya almak yerine deneyim almak parayı sokağa atmak gibi görünebilir çünkü aldığın eşya fiziksel bir şekle sahiptir ve bir alan kaplar. Oysa deneyim yok olur gider diye düşünürüz. Aslında hayat yok olup gider, eşyalar bozulur, modası geçer, teknolojisi eskir. Ama insan dünyaya deneyim yaşamak için gelmiş ve giderken yanında götürebileceği tek şey ise anılar olacaktır.

  3. Kendinle yalnız kal. Yalnız kalmak çoğu zaman korkutucu gibi görünür. Oysa yapmayı sevdiğin şeyleri kendinle paylaşırsan daha çok keyif alabilirsin. En sevdiğin şarkıyı aç ve kimse seni görmeyecek (ki göremeyecek) gibi dans et, kendine espri yap kendi kendine gül, kendine sarıl ve seni seviyorum de. Göreceksin ki yalnız geçirdiğin zaman da bir o kadar keyifli olabilir.
2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page