top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıchika yoga

Yoga ne değildir!

Yoga ne değildir!

Sosyal medyada paylaşılan akrobatik pozlar ile gündeme gelen yoga, bedenin sağlıklı ve fit olmasına öykünme olarak görülüyor. Aşırı esneyen bedenlerle zayıf, genç, güçlü insanlar tarafından sıkça paylaşılan yoga pozları, yeni başlamak isteyenler için bir o kadar da korkutucu olabilir. Ama işin aslı yoganın sadece poz olmaması ve de 7’den 70’e üstelik kilo farketmeksizin yapılabilmesi. Dolayısıyla yoga din, dil, ırk ayırımı yapmayacağı gibi beden ve yaş ayrımı da yapmaz. Yoga hakkında doğru bildiğimiz başka yanlışlara da bakalım…

Yogayı sporcu bedenler yapar!

Yoga kesinlikle beden seçmez. Eğer sporcu değilseniz veya esnek değilseniz yog a yapamazsın bilgisi en yanlışı. Her bedene uygun yoga mümkün , önemli olan size yolculuğunuzda eşlik edecek doğru rehberi seçebilmek. Başlangıç için size uygun öğretmeni seçerken değişik insanlarla çalışmanızı öneririz. Yoga bulunduğu insanın şeklini alabilen bir bilgi, yapana seçenekler sunarak kendi içine dönmesi ve kendini tanıması yönünde alan açıyor. Genel bilgiyi öğrendikten sonra heryerde, her an, her alanda üstelik herhangi bir rehbere gerek duymadan kendi kendinize kullanabilirsiniz.

İyi yoga yapan yok!

Kalabalık yoga derslerinde ister istemez kendini kıyaslamak kaçınılmaz ve ilk dersten sadece bu yüzden iyi yoga yapamayacağını düşünüp vaz geçme! İyi yoga yapabilmek diye bir şey yok! Hiç kimse aşını esnemek, ya da çok güçlü olup ellerinin üzerine kalmak zorunda değil. Yola başlama nedenin bu olmamalı! Yolun o tarafa giderse ne ala, el üstü duruşlar da gelebilir. Yoga hareketle bedenin, nefes egzersizleriyle de zihnin farkındalığına varma yoludur.

Yoga eğitmeni ermiş değildir!

Yoga eğitmenlerini aydınlanmış insanlar olarak görmek çok yanlış . Yoga eğitmeninin de her insan gibi hayatla ilgili çözmeye çalıştığı dertler yumağı vardır. Eğitmenin tek farkı bu yumağı farkedip ipin bir ucundan çözmeye başlamış olması. Bir şeyi iyi yapan biri o o konuda senden daha fazla çalışarak zaman harcamış ve daha çok pratik yapmıştır. Sonuçta dersi veren de ne kadar ileri seviye bir yoga eğitmeni olsa da insandır. Özellikle yoga eğitmeni seçerken ona herkes gibi yaklaşıp, problemleri çözme şeklini incelemek, size eğitmeninizin sizin için doğru olup olmadığı hakkında bilgi verebilir. Soruların cevapları hep kişinin kendindedir, yoga eğitmeni sadece öğrencisini kendi içine bakmaya davet eder.

Yaşlılar yoga yapamaz!

Anne ve babalarımız sıkça dizlerinin durumundan şikayet eder. Yerde bağdaş kurup oturmak bir yana merdiven çıkmak bile azap olurken yoga nasıl yapabilirler ki?

Gayet yapabilirler hatta çok da faydası olur.

Yoga çok çeşitlidir ve herkese uygun yoga vardır, dedik. Bunlardan biri de sandalye ile yapılan hiç ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde duymak zorunda kalmadığınız bir yoga dır. Aslında farkındalıkla yapılan herşey yogadır. Bir annanenin torununu sevindirmek uğruna sabah erken kalkıp sevgiyle yaptığı böreğe benzer şevkati insanın kendisine göstermesidir. Hızla geçen hayat içinde kendisine vakit ayıran, bedeniyle ilgilenen ve zihnini sakinleştirmeye çalışan insan zaten yogadadır.3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page